7.Child handling Clinical - Fizjoterapia Dziecięca u pacjenta w domu - 507 801 675

Przejdź do treści
Child Handling Clinical
Jestem fizjoterapeutą pediatrycznym od 13 lat. Pracuje z dziećmi z problemami neurologicznymi od ich narodzin. Często  terapia jest prowadzona długoterminowo. Aby osiągać progres potrzebna  jest strategia. Strategia indywidualnie dobrana do potrzeb pacjenta i jego rodziny. Jednym z elementem całego procesu fizjoterapeutycznego jest prawidłowe pielęgnowanie i „obchodzenie” się z dzieckiem – czyli child handling.

Zagłębiając się w terminologię, znaczenie słowa child hanlding okazuje się,że środowisko medyczne, biznesowe, społeczne nie określa jednoznacznie czym jest "child handling". Możemy znaleźć  różne definicje, założenia, znaczenia tego pojęcia i są one naprawdę  różne. Polskie środowisko medyczne określa to jako pielęgnacja nad dzieckiem, co oznacza, że zostało ono zawężone do higieny, mycia, zmiana pieluchy. Środowisko zagraniczne, brytyjskie, amerykańskie w swoim założeniu child handlingu odnosi się także do "transportu" to znaczy przemieszczanie się dziecka w domu, na zewnątrz, w różnych miejscach. Tutaj też możemy zaznaczyć zabawę. Nie mamy jednoznacznej definicji child handlingu i możemy sami założyć ramy definicji child handlingu. Patrząc na to kto, ma w jakim momencie opiekę, pieczę nad dzieckiem, chcący wykonać jakąś czynność z dzieckiem  w określonym celu rozszerza nam bardzo mocno wachlarz tego pojęcia.

Możemy tutaj powiedzieć o pielęgnacji, przemieszczaniu się, począwszy od zmiany pozycji, ułożenia, przeniesienia, trzymania, przebierania, także zabawy z dzieckiem oraz nie można zapomnieć o ergonomii pracy z dzieckiem czy to rodzica, pielęgniarki, położnej,  lekarza, fizjoterapeuty, osteopaty, opiekunki.

Child handling ma znaczenie dla dziecka, jego rozwoju fizycznego i psychicznego, a także dla zdrowia fizycznego osoby wykonujący daną czynność przy dziecku w sposób ergonomiczny. W zakresie ergonomii, jednorazowa czynność może nie mieć wpływu na fizyczne zdrowie tej osoby, ale nieumiejętny child handling rodzica, wykonującego codzienną opiekę, czynności z dzieckiem może doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa i innych urazów.

I tutaj pojawia się pierwsza ważna kwestia, którą warto podkreślić – child handling pomaga dbać o zdrowie   rodziców dziecka z niepełnosprawnością , która może trwać przez całe życie ich dziecka aż po jego dorosłość. Dbając o ergonomię ruchu podnoszenia, noszenia, zabawy z dzieckiem rodzic dba o swój kręgosłup od samego początku.

Child handling ma także ogromny wpływ na psychikę rodzica dziecka z niepełnosprawnością. Rodzica, który w zespole terapeutycznym swojego dziecka chce być ważnym i mieć wpływ na rozwój swojego dziecka. Pamiętajmy, że Rodzic choć ma mniejszą wiedzę niż wszyscy otaczający go eksperci, ma czas, ogromne serce i wielkie pokłady chęci i energii, aby poświęcić JE swojemu dziecku.  On swoja codzienną, prawidłową pielęgnacją, podnoszeniem, przebieraniem, noszeniem, przewijaniem, karmieniem, zabawą, sprawia, że dziecko robi postępy, rozwija się i to rodzic ma bezpośredni wpływ na ten rozwój.

Trzecim bardzo ważnym atutem  stosowania child handlingu jest fakt, że prawidłowe czynności pielęgnacyjne, podnoszenie, noszenie, karmienie, przewijanie dziecka przedłużają efekt sesji terapeutycznej. Child handling stosowany systematycznie pomaga szybciej osiągnąć cel terapeutyczny gdyż dziecko noszone i podnoszone w prawidłowy sposób zapamiętuje w swoim ciele prawidłowe sekwencje ruchowe. Ma prawidłowe doświadczenia, które może wykorzystać w swojej spontanicznej, samodzielnej, późniejszej aktywności.

Child handling jest bardzo ważny w procesie usprawniania dziecka z niepełnosprawnością, dla samego rodzica jak i dla dziecka. Rodzic może poprzez stosowanie określonych technik child handlingu zadać o swoje zdrowie, co w przyszłości będzie miało wielkie znaczenie. Stosowanie child handlingu daje też rodzicowi poczucie bycia WSPARCIEM I ekspertem w sytuacji niepełnosprawności swojego dziecka. Poprzez child handling ma on wpływ na rozwój swojego dziecka, tak samo , jak i nie większy, niż fizjoterapeuta, lekarz , ostepata, położna, bo każdego dnia. Podkreślając w sposób szczególny, systematyczne stosowanie child handlingu daje dziecku szanse na szybszy progres w naturalnym dla siebie środowisku. Środowisku, otoczeniu, które jest budowane dla niego i będzie z nim, niezależnie od okoliczności medycznych i kadrowych.

Dom, rodzic, child handling zapewnia dziecku bezpieczeństwo i rozówj.

Zapraszam na szkolenie :-)

Program szkolenia już niebawem.


Zapisz się na szkolenie:Wysyłając formularz wyrażam  zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Międzynarodowy Instytut Fizjoterapii Dziecięcej Sp z o.o reprezentowany przez Aleksandrę Koziorowską, zgodnie z Polityką prywatności dla  potrzeb marketingowo-informacyjnych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883).  Jest ono równoznaczne z akceptacją prawa do wglądu i możliwości poprawienia oraz usunięcia danych osobowych. (art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust 2 oraz art. 24 ustawy z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych  Dz. U. Nr 133 poz. 883). A także wyrażeniem zgody na wysyłanie korespondencji mailowej, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku - Dz. U Nr 144, poz.1204.

Międzynarodowy Instytut
Fizjoterapii Dziecięcej Sp. z o.o.

Aleksandra Koziorowska
Tel. 507 801 675
E-mail: biuro@icpi.pl
Międzynarodowy Instytut Fizjoterapii Dziecięcej Sp. z o.o.
mgr Aleksandra Koziorowska
tel. 507 801 675
e-mail: biuro@icpi.pl
Międzynarodowy Instytut
Fizjoterapii Dziecięcej Sp. z o.o.
mgr Aleksandra Koziorowska
tel. 507 801 675
e-mail: biuro@icpi.pl
Międzynarodowy Instytut
Fizjoterapii Dziecięcej Sp. z o.o.
mgr Aleksandra Koziorowska
tel. 507 801 675
e-mail: biuro@icpi.pl
Wróć do spisu treści